pondelok 23. apríla 2018

Za Žítkovskými bohyňami
Prvýkrát som sa o kraji Moravské kopanice, v chránenej oblasti Bílé Karpaty, kúsoček od československých hraníc dozvedela (pravdepodobne ako mnohí) z kniky Kateřiny Tučkovej Žítkovské Bohyně, ktorú som čítala asi pred dvoma rokmi.
Že tento kraj je čarovný a žili tam ženy (hovorilo sa im bohyne), ktoré vedeli ľuďom pomôcť z problémov, liečiť a dokonca vraj aj vidieť do budúcnosti, som sa dozvedela práve z knihy. Neskôr mi kamarátka spomínala, že ten kraj navštívila, že sa tam dá dokonca ubytovať..

Tu začína iný príbeh. Miestny pán si kúpil takmer úplne rozpadnutú chalupu na Žítkove. Čoskoro sa dozvedel, koho dom si to vlastne kúpil.. a tak trochu z úcty a trochu aj zo strachu, chalupu poslednej bohyne Irmy Gabrhelovej, ktorá zomrela v r. 2001, nezbúral, ale verne zrekonštruoval a neskôr otvoril ako múzeum.Už nechýbalo veľa, stačilo si len naplánovať výlet. Navyše kamaráti majú na slovenskej strane kopaníc chalupu .. a tak jednu slnečnú, jarnú sobotu sme už pekne stáli všetci zoradení pri bráničke k domu poslednej žítkovskej bohyne Irmy Gabrhelovej, plní očakávaní, čo nové sa o tomto kraji a fenoméne bohýň dozvieme.

Knihu nemusíte prečítať, aby vás žítkovský kraj očaril a aby ste podnikli tento výlet. Pri návšteve chalupy/múzea má pre vás domáci pán sprievodca pripravený veľmi obsiahly výklad a teda k zaujímavým informáciám sa dostanete aj tak.
Viac klikajte na chalupazitkova.cz, kde sa dozviete aj o kraji, múzeu a aj o možnosti ubytovania v susednej chalupe..

Na instagrame LeSimple je uložený náš výlet zo soboty v extra stories.


fotky ja na iPhone


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Napíšte komentár/Write your comment, thank you :)