piatok 13. januára 2017

weekend inspiration #107
Dlho som zvažovala, či vám to urobím a v podstate odporučím túto knihu - trilógiu od maďarskej autorky Agoty Kristof. V skratke: vhodné len pre silné povahy a nad 18 rokov...

Veľky zošit, Dôkaz a Tretie klamstvo ma však tak odrovnali, že napriek všetkým možným emóciám, ktoré so mnou počas čítania lomcovali a najmä obrovskému všade prítomnému smútku, ich hodnotím ako výborný literárny počin.
Veľmi jednoducho, stroho a vecne opísané osudy dvojčat, detí, ľudí, počas vojny, kde samozrejme prevláda samota, strach, chudoba a zúfalstvo. Ja odporúčam prečítať trilógiu celú, pretože vám nakoniec, ak som to správne pochopila, poskytne aj trochu iný pohľad na ukrutne smutný, úvodný Veľký zošit.
Veľakrát som nad knihou plakala, ale aj to k tomu patrí, pretože knihy, ktoré ma doženú až k takýmto emóciám, si navždy zapamätám a vďaka pudu sebazáchovy, sa k nim už pravdepodobne nikdy nevrátim.

"Snažím sa písať o skutočných udalostiach, ale v istom okamihu sa niekedy príbeh stáva taký neznesiteľný svojou pravdivosťou, že ho musím meniť. Pokúšam sa prerozprávať vlastný príbeh, ale to nemôžem, na to nemám odvahu, príliš ma to zraňuje. A tak všetko prikrášľujem a opisujem veci nie tak, ako sa udiali, ale ako by som chcel, aby sa udiali.
Sú životy, ktoré sú smutnejšie ako najsmutnejšia kniha. Kniha, akákoľvek by bola, by nemohla byť taká smutná ako život." 


fotka na iPhone4 komentáre:

 1. Já teď nevím, jestli se ji víc chci přečíst nebo bojím přečíst. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ak máš rada silné príbehy, určite čítaj. ale všetky 3 knihy ako celok :)

   Odstrániť
 2. Mne by sa naopak pacilo precitat si to bez zvysnych dvoch casti... Ta vecnost, surovost a strohost textu len umocnovala atmosferu pribehu - a predpokladala som pri Velkom zosite, ze je cielena; az neskor som sa dozvedela, ze je to viac ako zamer len skutocnost, ze autorka vtedy este nevedela dobre francuzsky. Velky zosit pre mna osobne funguje aj bez ostatnych dvoch casti, ba naopak mi pripadaju zbytocne. :) Ale je fajn, ze existuju prave preludi, ktorym by asi chybali, no.)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mne tie ostatne dve casti nechybaju.. len Velky zosit je tak surovy a drsny
   a neskor sa dozvies, ze to vlastne ani tak nebolo, ci?

   pre mna tie pokracovanie teda posobili ako odlahcenie ťažoby z prvej knihy (pre moj osobny pokoj) a vlastne tie dalsie dve knihy ani neboli nijak prijemne, trochu menej krutosti, ale inak tiez slusny naklad :)

   Odstrániť

Napíšte komentár/Write your comment, thank you :)